გაკვეთილის გეგმის
ფორმა/სქემა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
ადიქცია - რა არის ნარკომანია?
(სამოქალაქო განათლება)
|
სწავლების საფეხური
|
საბაზო მე-9 კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არ მყავს სსსმ მოსწავლე
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
ადიაქცია,
ნარკომანია არის ქვეყნის ერთ-ერთი აქტუალური პრობლემა, მნიშვნელოვანია მოსწავლეებმა
ადრიანად შეიტყონ იმ საფრთხეების შესახებ რომელიც ახლავს ნარკომანიას
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მოქ.IX.5.
მოსწავლეს
შეუძლია პიროვნებისა და საზოგადოებისათვის
მნიშვნელობის გააზრებით მისდიოს ცხოვრების ჯანსაღ წესს.
·
განმარტავს,
თუ რას ნიშნავს არალეგალური ნარკოტიკული საშუალებები, მსჯელობს სხვადასხვა ნარკოტიკული საშუალებების ავადმოხმარებასთან დაკავშირებულ საერთო და სპეციფიკურ
რისკებზე;
·
მსჯელობს
ჯანსაღი გარემოს მნიშვნელობაზე ადამიანის/საზოგადოების კეთილდღეობისათვის; აღწერს, თუ რა სახის ქმედებები უქმნის საფრთხეს ჯანსაღ
გარემოს; აღწერს იმას, თუ რა სახის ქმედებებს შეაქვთ წვლილი გარემოს დაცვაში;
|
წინასწარი ცოდნა
|
მოსწავლეებმა იციან ნარკომანიის პრობლემის შესახებ. ზედაპირული ცოდნა
აქვთ სხვადასხვა არალეგალური ნარკოტიკის შესახებ, აქვთ ინფორმაცია ნარკოდამოკიდებული
ადამიანების შესახებ, შეუძლიათ მაგალითების მოყვანა თუ რა ზიანი მიაყენეს ნარკოდამოკიდებულებმა
თავიანთ თავს და ოჯახებს.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
|
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
|
დაფა,ცარცი, შპრიცი, ფული, თოკი, წიგნი, წინასწარ მომზადებული სლაიდ
შოუ, ფილმი ,,ქუჩის დღეები’’ ( ნაწყვეტი)
, არდაშილ თათქირიძის ნოველა ,,გარდასახვა“ , წინასწარ მომზადებული ინტერნეტ ტესტი
ნარკომანიის შესახებ.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
·
დაფაზე ვწერ სიტყვას ,,ადიქცია“ და ვეკითხები მოსწავლეებს
რა იციან ადიქციის შესახებ?
2.წთ
·
მოსწავლეებს ვაჩვენებ შპრიცს, ფულს, თოკს, წიგნს და
ვეკითხები რა ასოციაციები უჩნდებათ და რატომ ამ საგნებთან დაკავშირებით.
3.წთ
·
მოსწავლეებს ვაჩვენებ წინასწარ მომზადებულ პრეზენტაციას
ნარკომანიი შესახებ
3.წთ
·
ვაჩვენებ ნაწყვეტს ფილმიდან ,,ქუჩის დღეები“ და განვიხილავთ.
10.წთ
·
განვიხილავთ არდაშილ თათქირიძის ნოველას ,,გარდასახვა“
10.წთ
·
აქტივობა-დანაკარგი 10.წთ
·
გაკვეთილის
შეჯამება -შეფასება
5.წთ
·
საშინაო დავალების მიცემა 2.წთ
|
No comments:
Post a Comment